Ο Ιατρικός Σύλλογος Φθιώτιδας για τον θεσμό του οικογενειακού ιατρού
![](https://0cd2386a59.clvaw-cdnwnd.com/7a72815f75e458b8bea22bbba1cf541d/200000983-a9881aa81b/images%20%282%29.jpg?ph=0cd2386a59)
Επανέρχεται στο θέμα του του οικογενειακού ιατρού ο ΙΣΦ, με αφορμή τις δηλώσεις του Υπουργού Υγείας κ. Ξανθού, ο οποίος ουσιαστικά επιβεβαίωσε αυτό που καιρό τώρα υποστήριζε και ο Ιατρικός Σύλλογος Φθιώτιδας, ότι δηλαδή: «Όλοι οι ασφαλισμένοι μπορούν να συνεχίσουν κανονικά να απευθύνονται στον ιατρό της επιλογής τους προκειμένου να συνταγογραφήσουν τα φάρμακά τους και τις εξετάσεις τους, χωρίς να έχουν καμία κύρωση ή αποκλεισμό από το σύστημα υγείας...»
Διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση του Ιατρικού Συλλόγου Φθιώτιδας:
Μετά τους Ιατρικούς Συλλόγους και ο Υπουργός Υγείας Κος Ξανθός σπεύδει τώρα να καθησυχάσει τους ασφαλισμένους σχετικά με τον θεσμό του οικογενειακού ιατρού .
Με πρόσφατες δηλώσεις του σε ραδιοφωνικό σταθμό των Αθηνών ξεκαθάρισε με τη σειρά του αυτό που ο ιατρικός κόσμος της χώρας είχε νωρίτερα υποστηρίξει . Ότι δηλαδή όλοι οι πολίτες που δεν έχουν εγγραφεί στον θεσμό του οικογενειακού ιατρού , είτε γιατί δεν πρόλαβαν , είτε λόγω έλλειψης ιατρών , δεν έχουν κάτι να φοβούνται .
Τίποτε δεν θα αλλάξει στον τρόπο με τον οποίο καλύπτονταν υγειονομικά ως σήμερα .
Όλοι οι ασφαλισμένοι θα συνεχίσουν κανονικά να απευθύνονται στον ιατρό της επιλογής τους προκειμένου να συνταγογραφήσουν τα φάρμακά τους και τις εξετάσεις τους, χωρίς να έχουν καμία κύρωση ή αποκλεισμό από το σύστημα υγείας .
Η εξαίρεση άλλωστε των Παθολόγων από το θεσμό του gatekeeping, καθώς και οι δυνατότητες που τους παρέχονται , διαχείρισης του ατομικού ηλεκτρονικού φακέλου υγείας , συνταγογράφησης και παραπομπής ασθενών προς άλλες ιατρικές ειδικότητες και νοσοκομεία μετά την συνάντηση του υπουργού υγείας με την Επαγγελματική Ένωση Παθολόγων Ελλάδας ( ΕΕΠΕ) στις 10/12/2018, αποδεικνύει την αναδίπλωση του υπουργείου ως προς την αυστηρότητα εφαρμογής του νέου θεσμού του οικογενειακού ιατρού .
Τα μέλη του Ιατρικού Συλλόγου Φθιώτιδος με πλήρη συναίσθηση των ευθυνών μας απέναντι στο κοινωνικό σύνολο, συνεχίζουμε να προσφέρουμε τις ιατρικές μας υπηρεσίες στο σύνολο των ασφαλισμένων του Νομού μας .
Για τον Ιατρικό Σύλλογο Φθιώτιδας
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο Γ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ - ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΤΟΥΖΓΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
![](https://0cd2386a59.clvaw-cdnwnd.com/7a72815f75e458b8bea22bbba1cf541d/200000968-10a3811a14/10563075_1475563346024658_6320279626454999488_n.jpg?ph=0cd2386a59)